Giriş Blog Aç

Evlerde Büyük Pencere Trendi

Evlerde Büyük Pencere Trendi

Yeni inşaa edilen apartman dairelerinde başlayan bu mimari uygulamanın kullanımı ve örneklerinden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Evlerde Büyük Pencere Trendi

Fransız Pencereler

Kullanım metrekaresi küçülen ve maalesef balkonları iptal olan apartman dairelerinde uygulanan büyük pencereler aynı zamanda fransız pencere olarak adlandırılıyor.

Tavandan yere kadar pencereler sürügülü ya da menteşeli olarak uygulanabilir. Daha dekoratif olabilmesi için pencere önüne yapılan 40-5 cm lik küpeşteli çıkıntı ile mini bir balkon oluşturularak bir kaç saksı bitkisi için yer edinilebilir.

Fransız Pencereler

Isınma Seçenekleri

Pencereler yere kadar devam ettiğinden alışılageldiği üzere pencere altında kalorifer peteği kullanımı mümkün değildir. Isıtma sistemi olarak petekler yan duvarlara dikey olarak kullanıbileceği gibi, yerden sısıtma ile tamamen peteksiz bir sistem uygulanabilir.

Isınma Seçenekleri

Pencereler Açık Kalsın

Fransız pencereli odalarda iç dekorasyonda dikkat edilmesi gereken pencere önlerinin kapanmayacak şekilde eşya yerleşimi yapılmasıdır. Küçük berjerler, sehpalar, saksı ve yer vazoları, heykel gibi dekoratif aksesuarlar uygun olabilir.

Pencereler Açık Kalsın

Büyük Pencerlerde Perde Seçimi

Yerde sıfırlanan ya da yığılan fon perdeler, storlu güneşlikler ve tüller pencereler için uygundur. Kalabalık perde ve tül kullanımını tercih etmeyenler için camlara tek taraflı film kaplama ile hem yoğun gün ışığı kesebilir hem de mahremiyet sağlanabilir.

Büyük Pencerlerde Perde Seçimi
^